ECE-A1HKA330Q
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECE-A1HKA330Q
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 75 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Series KA
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 127.5 mA @ 10 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 33 µF