ECE-A1HN101UB
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECE-A1HN101UB
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Bi-Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 250 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Series SU
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 425 mA @ 10 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 100 µF