ECE-A1VKS100B
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECE-A1VKS100B
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL
In Stock : 11727
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 30 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Series KS
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 51 mA @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 10 µF