ECE-P2GA821HA
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECE-P2GA821HA
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.15 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 202mOhm
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series T-HA
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Ripple Current @ High Frequency 4.41 A @ 10 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 820 µF