ECE-T2VP122FA
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECE-T2VP122FA
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 350V SNAP
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.480" (63.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 4.42 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 207mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Series T-UP
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Ripple Current @ High Frequency 6.188 A @ 10 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 1200 µF