ECG-C0KB150R
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECG-C0KB150R
Description:
CAP ALUM POLY 15UF 20% 8V SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.130" (3.30mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.311" L x 0.209" W (7.90mm x 5.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 8 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.311" L x 0.209" W (7.90mm x 5.30mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series SP-Cap CB
Type Polymer
Package / Case Nonstandard SMD
Ripple Current @ High Frequency 1.3 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 15 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 110 mOhms