ECH-S1122JZ
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECH-S1122JZ
Description:
CAP FILM 1200PF 5% 100VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" L x 0.177" W (10.00mm x 4.50mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series ECHS(Z)
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 1200 pF