ECH-S1H182GZ
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECH-S1H182GZ
Description:
CAP FILM 1800PF 2% 50VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 0.339" (8.60mm)
Tolerance ±2%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.335" L x 0.157" W (8.50mm x 4.00mm)
Series ECHS(Z)
Voltage Rating - DC 50V
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 1800 pF