ECH-S1H183JZ
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECH-S1H183JZ
Description:
CAP FILM 0.018UF 5% 50VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.472" L x 0.177" W (12.00mm x 4.50mm)
Series ECHS(Z)
Voltage Rating - DC 50V
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 0.018 µF