ECH-S1H394JZ
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECH-S1H394JZ
Description:
CAP FILM 0.39UF 5% 50VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 0.685" (17.40mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.492" (12.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.669" L x 0.354" W (17.00mm x 9.00mm)
Series ECHS(Z)
Voltage Rating - DC 50V
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 0.39 µF