ECO-450-40
Signal Transformer
Product No:
ECO-450-40
Manufacturer:
Signal Transformer
Description:
PWR XFMR LAMINATED 450VA CHAS MT
User Guide
Center Tap No
Termination Style Terminal Block
Height - Seated (Max) 124.50mm
Voltage - Primary 115V, 230V
Voltage - Isolation 4000Vrms
Secondary Winding(s) Dual
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 126.00mm L x 136.00mm W
Product Status Active
Current - Output (Max) Parallel 22.6A, Series 11.3A
Primary Winding(s) Dual
Series EcoTran
Type Laminated Core
Power - Max 450VA
Mfr Signal Transformer
Package Box
Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 20V, Series 40V