ECO-S1CP103CA
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECO-S1CP103CA
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.78 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 75mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Series TS-UP
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 4.347 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 10000 µF