ECO-S1HA103EA
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECO-S1HA103EA
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 4 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 33mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series TS-HA
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 4.6 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 10000 µF