ECO-S2WB181DA
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECO-S2WB181DA
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 870 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 921mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series TS-HB
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 991.8 mA @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 180 µF