ECO-S2WP330BA
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECO-S2WP330BA
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 450V SNAP
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 410 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 6.028Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Ratings -
Series TS-UP
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 570 mA @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 33 µF