ECQ-P4273JU
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECQ-P4273JU
Description:
CAP FILM 0.027UF 5% 400VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.768" L x 0.256" W (19.50mm x 6.50mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series ECQ-P(U)
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 0.027 µF