ECQ-V1J124JM5
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECQ-V1J124JM5
Description:
CAP FILM 0.12UF 5% 63VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized - Stacked
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.295" L x 0.150" W (7.50mm x 3.80mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series ECQ-V
Voltage Rating - DC 63V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 0.12 µF