Home / Oscillators / ECS-100AX-040
minImg
ECS-100AX-040
ECS Inc.
Product No:
ECS-100AX-040
Manufacturer:
ECS Inc.
Description:
XTAL OSC XO 4.0000MHZ TTL TH
In Stock : 2465
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Current - Supply (Disable) (Max) -
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm)
Frequency Stability ±100ppm
Current - Supply (Max) 15mA
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.821" L x 0.520" W (20.86mm x 13.20mm)
Product Status Active
Ratings -
Series ECS-100X
Function -
Type XO (Standard)
Package / Case 14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Voltage - Supply 5V
Output TTL
Mfr ECS Inc.
Base Resonator Crystal
Frequency 4 MHz