Home / Crystals / ECS-36-18-1
minImg
ECS-36-18-1
ECS Inc.
Product No:
ECS-36-18-1
Description:
CRYSTAL 3.6864MHZ 18PF TH
In Stock : 1011
User Guide
Load Capacitance 18pF
Frequency Tolerance ±30ppm
Operating Temperature -10°C ~ 70°C
Height - Seated (Max) 0.530" (13.46mm)
Frequency Stability ±50ppm
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) 120 Ohms
Ratings -
Series HC-49U
Type MHz Crystal
Package / Case HC-49/U
Mfr ECS Inc.
Frequency 3.6864 MHz