Home / Crystals / ECS-40.3-20-4X
minImg
ECS-40.3-20-4X
ECS Inc.
Product No:
ECS-40.3-20-4X
Description:
CRYSTAL 4.0320MHZ 20PF TH
In Stock : 402
User Guide
Load Capacitance 20pF
Frequency Tolerance ±30ppm
Operating Temperature -10°C ~ 70°C
Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm)
Frequency Stability ±50ppm
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 150 Ohms
Ratings -
Series HC-49USX
Type MHz Crystal
Package / Case HC-49/US
Mfr ECS Inc.
Frequency 4.032 MHz