Home / Oscillators / ECS-PEC33-1000-BN
minImg
ECS-PEC33-1000-BN
ECS Inc.
Product No:
ECS-PEC33-1000-BN
Description:
XTAL OSC XO 100.0000MHZ PECL SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Disable) (Max) 30µA
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.067" (1.70mm)
Frequency Stability ±50ppm
Current - Supply (Max) 90mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series ECS-PEC33
Function Enable/Disable
Type XO (Standard)
Package / Case 6-SMD, No Lead
Voltage - Supply 3.3V
Output PECL
Mfr ECS Inc.
Base Resonator Crystal
Frequency 100 MHz