ECW-F4564RHB
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECW-F4564RHB
Description:
CAP FILM 0.56UF 3% 400VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Tolerance ±3%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.906" L x 0.512" W (23.00mm x 13.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series ECW-F(B)
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 0.56 µF