ECW-FD2W154JB
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECW-FD2W154JB
Description:
CAP FILM 0.15UF 5% 450VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications EMI, RFI Suppression; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.555" (14.10mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.496" L x 0.181" W (12.60mm x 4.60mm)
Series ECW-F(D)
Voltage Rating - DC 450V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 0.15 µF