ECW-FD2W274JQ
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECW-FD2W274JQ
Description:
CAP FILM 0.27UF 5% 450VDC RADIAL
In Stock : 1542
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications EMI, RFI Suppression; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.496" L x 0.209" W (12.60mm x 5.30mm)
Series ECW-F(D)
Voltage Rating - DC 450V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 84V
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 0.27 µF