ECW-FD2W824K
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECW-FD2W824K
Description:
CAP FILM 0.82UF 10% 450VDC RAD
In Stock : 333
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications EMI, RFI Suppression; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.409" (10.40mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.689" L x 0.283" W (17.50mm x 7.20mm)
Series ECW-F(D)
Voltage Rating - DC 450V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 84V
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 0.82 µF