ECW-FE2W224JA
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECW-FE2W224JA
Description:
CAP FILM 0.22UF 5% 450VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications EMI, RFI Suppression; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series ECWFE
Voltage Rating - DC 450V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 0.22 µF