ECW-H16472RHV
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECW-H16472RHV
Description:
CAP FILM 4700PF 3% 1.6KVDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 0.768" (19.50mm)
Tolerance ±3%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.906" L x 0.256" W (23.00mm x 6.50mm)
Series ECW-H(V)
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 4700 pF