ECW-HA3C303HB
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECW-HA3C303HB
Description:
CAP FILM 0.03UF 3% 1.6KVDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Tolerance ±3%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.811" L x 0.421" W (20.60mm x 10.70mm)
Series ECW-H(A)
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 0.03 µF