ECW-U1H224JC9
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECW-U1H224JC9
Description:
CAP FILM 0.22UF 5% 50VDC 2416
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Termination Solder Pads
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series ECW-U(C)
Voltage Rating - DC 50V
Package / Case 2416 (6041 Metric)
Voltage Rating - AC -
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 0.22 µF