Home / Oscillators / ECX-H33BM-54.500
minImg
ECX-H33BM-54.500
ECS Inc.
Product No:
ECX-H33BM-54.500
Manufacturer:
ECS Inc.
Description:
XTAL OSC XO 54.5000MHZ HCMOS SMD
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Disable) (Max) -
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Frequency Stability ±50ppm
Current - Supply (Max) 40mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series ECX-H ECSpressCON™
Function Enable/Disable
Type XO (Standard)
Package / Case 6-SMD, No Lead
Voltage - Supply 3.3V
Output HCMOS
Mfr ECS Inc.
Base Resonator Crystal
Frequency 54.5 MHz