Home / Oscillators / ECX-H33BN-11.0592
minImg
ECX-H33BN-11.0592
ECS Inc.
Product No:
ECX-H33BN-11.0592
Description:
XTAL OSC XO 11.0592MHZ HCMOS SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Frequency Stability ±50ppm
Current - Supply (Max) 40mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Package / Case 6-SMD, No Lead
Voltage - Supply 3.3V
Base Resonator Crystal
Frequency 11.0592 MHz