ED101-1.25-7M0
Schaffner EMC Inc.
Product No:
ED101-1.25-7M0
Manufacturer:
Schaffner EMC Inc.
Description:
CMC 7MH 1.25A 2LN TH
In Stock : 450
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
DC Resistance (DCR) (Max) 400mOhm (Typ)
Approval Agency -
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.945" L x 0.563" W (24.00mm x 14.30mm)
Height (Max) 0.610" (15.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series ED101
Voltage Rating - DC -
Package / Case Vertical, 4 PC Pin
Number of Lines 2
Current Rating (Max) 1.25A
Voltage Rating - AC 300V
Mfr Schaffner EMC Inc.
Features -
Filter Type Power Line
Package Box
Inductance @ Frequency 7 mH @ 10 kHz