EDR-120-48
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
EDR-120-48
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 120W
In Stock : 123
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DC Voltage - Input (Max) 370V
Product Status Active
Current - Output (Max) 2.5A
AC Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
DC Voltage - Input (Min) 127V
Efficiency 88.5%
Mfr MEAN WELL USA Inc.
Features Adjustable Output, Universal Input
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -20°C ~ 60°C (With Derating)
Input Type AC or DC
Applications Industrial, ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Isolation 3 kV
Minimum Load Required No
Approval Agency CB, CE, cULus, RCM, TUV
Voltage - Output 1 48V
Size / Dimension 4.47" L x 1.57" W x 4.93" H (113.5mm x 40.0mm x 125.2mm)
Number of Outputs 1
Series EDR-120 (120W)
Power (Watts) 120W