EDSTL950/10
On Shore Technology Inc.
Product No:
EDSTL950/10
Description:
TERM BLOCK HDR 10POS 90DEG 5MM
User Guide
Insulation Height 0.138" (3.50mm)
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Ingress Protection -
Housing Material Polyamide (PA), Nylon
Header Orientation 90°, Right Angle
Material Flammability Rating -
Mfr On Shore Technology Inc.
Plug Wire Entry -
Contact Material -
Wire Gauge or Range - AWG -
Operating Temperature -30°C ~ 105°C
Positions Per Level 10
Number of Positions 10
Torque - Screw -
Termination Style -
Color -
Wire Strip Length -
Mounting Type Solder
Current - IEC -
Series EDSTL950
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.197" (5.00mm)