EDSTLZ950/10
On Shore Technology Inc.
Product No:
EDSTLZ950/10
Description:
TERM BLOCK HDR 10POS 5.08MM
In Stock : 30
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insulation Height 0.138" (3.50mm)
Contact Tail Length 0.138" (3.50mm)
Ingress Protection -
Housing Material Polyamide (PA), Nylon
Header Orientation 90°, Right Angle
Material Flammability Rating -
Mfr On Shore Technology Inc.
Plug Wire Entry -
Contact Material -
Wire Gauge or Range - AWG -
Operating Temperature -30°C ~ 105°C
Positions Per Level 10
Number of Positions 10
Torque - Screw -
Termination Style -
Color -
Wire Strip Length -
Mounting Type Solder
Current - IEC -
Series EDSTLZ950
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.200" (5.08mm)