EDSTLZ990/16
On Shore Technology Inc.
Product No:
EDSTLZ990/16
Description:
TERM BLOCK HDR 16POS 5.08MM
User Guide
Insulation Height 0.571" (14.50mm)
Contact Tail Length 0.161" (4.10mm)
Ingress Protection -
Housing Material Polyamide (PA), Nylon
Header Orientation 45°
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Contact Mating Finish -
Number of Levels 1
Screw Size -
Mfr On Shore Technology Inc.
Plug Wire Entry 45°
Contact Material -
Features -
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG -
Operating Temperature -30°C ~ 105°C
Positions Per Level 16
Number of Positions 16
Torque - Screw -
Termination Style -
Color -
Wire Strip Length -
Mounting Type Solder
Current - IEC -
Series EDSTLZ990
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.200" (5.08mm)