EDZ4301/6-KD
On Shore Technology Inc.
Product No:
EDZ4301/6-KD
Description:
TERM BLOCK 6POS 5.08MM PCB
User Guide
Wire Termination Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Operating Temperature -30°C ~ 105°C
Screw Thread -
Contact Material - Plating -
Positions Per Level 6
Screw Material - Plating -
Torque - Screw -
Housing Material Polyamide (PA), Nylon
Color Gray, Slate
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Wire Gauge 14-22 AWG
Number of Levels 1
Series EDZ4301
Voltage 300 V
Mfr On Shore Technology Inc.
Pitch 0.200" (5.08mm)
Mating Orientation Angled
Clamp Material - Plating Copper
Features Lever Actuated
Package Bulk
Current 16 A