EEA-GA1H330H
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEA-GA1H330H
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
In Stock : 1774
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 91 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 141 mA @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 33 µF