EEC2D106JWNC11
Nichicon
Product No:
EEC2D106JWNC11
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP FILM
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Tolerance -5%, +10%
Lead Spacing 1.346" (34.20mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.457" L x 0.689" W (37.00mm x 17.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series EEC
Voltage Rating - DC -
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 200V
Mfr Nichicon
Capacitance 10 µF