Home / Film Capacitors / EEC2G205HWNMFJ27
minImg
EEC2G205HWNMFJ27
Nichicon
Product No:
EEC2G205HWNMFJ27
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Tolerance -5%, +10%
Lead Spacing 1.346" (34.20mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.457" L x 0.610" W (37.00mm x 15.50mm)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 400V
Mfr Nichicon
Capacitance 2 µF