EEC2G206HQA431
Nichicon
Product No:
EEC2G206HQA431
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP FILM 20UF 400VAC QC TERM
In Stock : 100
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Motor Run
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Tolerance -5%, +10%
Lead Spacing -
Termination Quick Connect, Disconnect
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.283" L x 1.339" W (58.00mm x 34.00mm)
Product Status Last Time Buy
Ratings -
Series EEC
Voltage Rating - DC -
Package / Case Rectangular Box
Voltage Rating - AC 400V
Mfr Nichicon
Capacitance 20 µF