EEE-FK1C221XP
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEE-FK1C221XP
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
In Stock : 148157
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 210 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 280 mA @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 220 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 340 mOhms