EEE-FK1E221AP
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEE-FK1E221AP
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
In Stock : 208
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive, High Temperature Reflow
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 390 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 600 mA @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 220 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 160 mOhms