EEE-FT1C151AV
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEE-FT1C151AV
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 16V SMD
In Stock : 1000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive, High Temperature Reflow
Height - Seated (Max) 0.252" (6.40mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 195 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 260mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings AEC-Q200
Series FT, Anti-Vibration
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 300 mA @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 150 µF