EEE-HB1H1R0R
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEE-HB1H1R0R
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
In Stock : 5987
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 10 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings AEC-Q200
Series HB
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 17 mA @ 10 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 1 µF