EEF-CX0D331R
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEF-CX0D331R
Description:
CAP ALUM POLY 330UF 20% 2V SMD
In Stock : 50
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 2 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 15mOhm
Ratings -
Series SP-Cap CX
Type Polymer
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Ripple Current @ High Frequency 5.1 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 330 µF