EEF-HX0E471R6
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEF-HX0E471R6
Description:
CAP ALUM POLY 470UF 20% 2.5V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 2.5 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 6mOhm
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Ripple Current @ High Frequency 7.5 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 470 µF