EET-XB2E471JJ
Panasonic Electronic Components
Product No:
EET-XB2E471JJ
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.4 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series XB
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.96 A @ 10 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 470 µF