EEU-EB1J330SH
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-EB1J330SH
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.480" (12.20mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 50 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series EB-A
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 65 mA @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 33 µF