EEU-FR1V471L
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FR1V471L
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.17 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 9000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.56 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 470 µF
Package Bulk
Impedance 30 mOhms